Jakie regulacje obowiązują w przypadku konieczności zakończenia umowy z powodów obecnej epidemii?
Podstawowy podział w przypadku umów można przeprowadzić następująco:
- Umowy oparte na prawie prywatnym
- Umowy oparte na prawie publicznym
Ustawodawca nie przewidział dodatkowych regulacji dla wszystkich rodzajów kontraktów czyli nie przewidziano możliwości odstąpienia w przypadku umów opartych na zobowiązaniach cywilnoprawnych prywatnych. Tym samym w takim przypadku zastosowanie będą miały odpowiednie przepisy Kodeksu cywilnego (art. 495) w zakresie możliwości zakończenia umów wzajemnych lub w oparciu o regulacje zapisane w samej umowie. Regulacje umowne zależne są od tego jak umówiły się strony w tym zakresie. Natomiast art. 495 stanowi, iż
Tym samym należy wykazać wpływ Covid -19 na wykonanie zobowiązania i jednocześnie możliwe jest skorzystanie z prawa do odstąpienia.
W przypadku zamówień publicznych ustawodawca poprzez wprowadzenie ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw wprowadziła zablokował możliwość skorzystania z prawa do odstąpienia od umowy, jeżeli jedyną przyczyną jest stan epidemii. Co ciekawe ustawodawca nie wyłączył możliwości skorzystania z kodeksowego uprawnienia do niewykonania zobowiązania.
Art. 15 r ust. 5 wprowadził następującą okoliczność:
Jeżeli umowa w sprawie zamówienia publicznego zawiera postanowienia korzystniej kształtujące sytuację wykonawcy, niż wynikałoby to z ust. 4, do zmiany umowy stosuje się te postanowienia, z zastrzeżeniem, że okoliczności związane z wystąpieniem COVID-19, o których mowa w ust. 1, nie mogą stanowić samodzielnej podstawy do wykonania umownego prawa odstąpienia od umowy.